Kniha - Informační válka, od armádního generála Karla Řehky

21.10.2018

Dostal jsem e-mailem dotaz od pana Ladislava K., jak hodnotím knihu armádního generála Karla Řehky - Informační válka.

Knihu jsem si přečetl (prostudoval) s velkým zájmem, protože mě oblast informační války velmi zajímá. Hodnotím na ní velmi pozitivně to, že je to podle mě prvotina na toto téma na českém trhu, kdy světové velmoci USA, Ruská federace, Čína, ale i Velká Británie a Francie už jsou o několik let před námi. My v této oblasti doháníme a objevujeme svět! 

Přínosná pro mě ta kniha je v tom, že vysvětluje vojenské (military) pohledy a přístupy k informační válce, což je něco trochu jiného než civilní - politická a mediální informační válka. 

Vojenská dimenze je dalším stupněm, navazujícím na civilní informační války. Rozhodující je civilní oblast, kde probíhá každodenní informační válka.

Přivítal jsem i to, že je tam citován slovník NATO a odborné pojmy pro vedení informační války (Info war).

Mám však také ke knize připomínky. Generál si nedělá moc problém s odůvodnění válek v Jugoslávii a Kosovu, ale i v Iráku, kde popisuje, jak tam probíhaly vojensko - informační operace. Generál přijal bez uzardění a dále šíří argumentaci NATO k odůvodnění těchto válek. 

Obě války ale byly bez mandátu Rady bezpečnosti OSN! V Iráku jsou statisíce mrtvých nevinných lidí, zničená infrastruktura země!? 

Generálem se nestane někdo sám od sebe, musí jej do této hodnosti někdo jmenovat (a to je prezident republiky na návrh někoho). Uvědomil jsem si na této knize, že i generál zřejmě musí mít ty "správné názory", aby jej někdo do této hodnosti jmenoval! A z toho jde trochu obava! 

Já patřím k té skupině lidí, kteří chtějí, aby k těmto válečným agresím
a usmrcení mnoha tisíců nevinných lidí nedocházelo! 

Je proto potřeba o tom ve společnosti informovat, komunikovat a tříbit si názory a stavět události do správného světla. 

Jinak je tato vojenská kniha poučná. Beru ji jako hodnotný příspěvek do diskuse na aktuální téma Informačních válek. Jen více takových knih.

Marek & Dvořák, Václavské náměstí 1, Praha, 110 00, +420 100 123 456
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!